Naravni rezervat je bil ustanovljen leta 1978. Od takrat se je njegova površina večkrat spreminjala, danes pa obsega 134 hektarov. Vizija parka je ponovna naselitev rastlinskih in živalskih vrst v tamkajšnji ekosistem, saj so nekatere vrste v preteklosti izginile zaradi urbanizacije in divjega lova.
Rezervat je izjemno bogat in edinstven. Na relativno majhni površini se prepletajo pet različnih območij, vsako s svojim specifičnim rastlinskim in živalskim svetom. Na močvirnatem področju lahko opazujemo krokodile, številne vrste dvoživk in plazilcev, med katerimi so tudi eni največjih kuščarjev na našem planetu – varani. Ta del rezervata se ponaša z izjemno bujnim rastlinstvom, ki prehaja v savansko pokrajino. Posamezna drevesa na ravnini, poraščeni predvsem s travami, so idealna za opazovanje ptic, antilop, pa tudi kameleona, divjih svinj in drugih manjših ter srednje velikih sesalcev.
V rezervatu se nahaja tudi področje, ki ima značilnosti deževnega gozda. Ta prostor predstavlja svojstven svet in je najbližje tovrstnim območjem na evropskem kontinentu. Podrast je izjemna, drevesa so mogočna in prepletena, kar ustvarja idealne razmere za opazovanje opic.
Rezervat vključuje tudi sirotišnico za živali, ki je v svoji bogati zgodovini nudila zatočišče številnim ranjenim ali osirotelim živalim, ki v naravi niso imele možnosti za preživetje. Različne vrste živali pripeljejo iz vseh koncev Gambije, da si tam opomorejo ali jih pripravijo na življenje v divjini. Večina živali je kasneje izpuščenih v Abuko ali druge naravne parke po državi. V Afriki, tudi v Gambiji, se dogaja, da nekateri tujci ali domačini lovijo in/ali vzrejajo živali v ujetništvu z namenom preprodaje v Evropo ali Ameriko, kjer so zaslužki največji. Tovrstne živali oblasti zaplenijo in jih pošljejo v sirotišnico Abuko. Večina živali je po odločitvi pristojnih organov izpuščenih, nekatere pa zaradi nezmožnosti preživetja ostanejo tam za vedno.
Rezervat je izjemno bogato učilišče, zato si osebje prizadeva izvajati šolske ekskurzije in vodene izlete za turiste. V ta namen skrbijo tudi za varnost, zato so poti v naravnem rezervatu vedno dobro urejene.
Lokacija
Abuko, The Gambia
Trajanje
3 tedni
Urnik
PON-PET: 10.00 - 16.00
Termini
Skozi celo leto razen v času Ramadana.
Število prostih mest
2 na termin
Tip potovanja
skupinska odprava / prostovoljno delo / študijski obisk
Nastanitev
priporočamo nastanitev pri lokalni družini (homestay) ali v družinski hiši za prostovoljce (cca 1,5h vožnje stran)
Oddaljenost od dela
30 km
Prevoz na delo
javni prevoz: 3 prestopi (1,5h) / taxi (40 min) ali hoja v primeru nastanitve pri lokalni družini v Abuko
Koordinatorji
Gambijski koordinatorji: Amet/Buba & slovenska koordinatorka: Jasmina
Pogoji
Prostovoljci morajo imeti ljubezen do divjih živali in naravovarstva ter biti pripravljeni delati na prostem, ne glede na vremenske razmere. Pomembna je tudi sposobnost za samostojno delo, kot tudi sodelovanje v skupini. Osnovno znanje angleščine je obvezno. Dodaten pogoj je zbiranje donacij (minimalno 250,00 eur).
Cilj projekta
Glavni cilj tega programa je izboljšati izkušnjo obiskovalcev ter hkrati spodbujati varstvo in zaščito okolja znotraj naravnega rezervata Abuko. Prostovoljci bodo prispevali k skrbi za živali v sirotišnici in k ohranjanju naravne krajine rezervata.
Namen donacij
Zbrane donacije bodo namenjene vzdrževanju objektov za obiskovalce, kot so poti, oznake rastlin, počivališča in čiščenje poti. Dodatno bodo sredstva podprla sirotišnico za živali ter omogočila boljšo opremo za gozdne čuvaje, kar bo izboljšalo njihovo vsakodnevno delo ter po potrebi, zmožnostih in presoji za ostale tekoče projekte društva ali intervencijsko pomoč.
Kakšne so naloge prostovoljca?
Delo v rezervatu Abuko je raznoliko in dinamično, kar omogoča prostovoljcem, da se aktivno vključijo v različne naloge in projekte. Vaša prisotnost bo ključna za podporo našim prizadevanjem pri zbiranju podatkov o divjih živalih ter ohranjanju naravnega okolja.
Dnevne naloge vključujejo:
- Skrb za živali: Dnevno oskrbujte živali v sirotišnici, vključno z babuni, rdečimi pata opicami in hijenami. To vključuje hranjenje, čiščenje njihovih kletk ter spremljanje njihovega zdravja in obnašanja.
- Vzdrževanje poti: Redno čistite in vzdržujte poti, da zagotovite varnost in dostopnost za obiskovalce. Prostovoljci so tudi odgovorni za označevanje poti, kar olajša navigacijo po rezervatu.
- Popis biodiverzitete: Pomagajte pri katalogizaciji raznolike flore in favne v rezervatu. Sodelujte v anketah in beležite opazovanja divjih živali, da pridobite dragocene podatke o lokalni biodiverziteti.
- Razvoj izkušenj obiskovalcev: Ustvarjajte privlačne in poučne materiale, ki obogatijo izkušnje obiskovalcev, vključno z izobraževalnimi oznakami in vsebinami za vodene oglede.
- Raziskave in varstvo okolja: Sodelujte v raziskovalnih dejavnostih, povezanih z okoljem, in prispevajte k prizadevanjem za ohranjanje narave ter zaščito ekosistemov v rezervatu.
- Patruljiranje in čiščenje: Aktiven nadzor divjih živali in zaščita njihovih habitatov. Redno pobirajte smeti in skrbite za čistočo parka, kar pomaga ohranjati zdravo okolje za živali in obiskovalce.
Kako izgleda prvi dan in nadaljnji dnevi na delu?
Prvi dan vas bo v na delo z javnim prevozom pospremil naš koordinator prostovoljcev ali pa drugi prostovoljci, ki so v Abuku sodelovali že pred vašim prihodom.
Ob prihodu v rezervat bodo prostovoljci del uvodnega usposabljanja s strani koordinatorjev, ki bo obsegalo varnostne postopke ter informacije o flori in fauni rezervata. Uvodno usposabljanje bo vključilo tudi ogled sirotišnice in spoznavanje ekipe, ki skrbi za živali. Tesno boste sodelovali z gozdnimi čuvaji in skrbniki živali.
Kako se pripraviti?
Prostovoljci, ki se želijo pridružiti delu v naravnem rezervatu Abuko, naj se dobro pripravijo, tako da zberejo informacije o rezervatu, prinesejo primerno obleko in obutev, ter osnovno opremo za opazovanje divjih živali, kot so binokularji in beležke. Pomembno je, da se naučijo osnovnih potreb po živalih, upoštevajo varnostne smernice ter so odprti za sodelovanje z osebjem in drugimi prostovoljci. Postaviti si morajo realna pričakovanja glede nalog, ki jih čakajo, ter uživati v prostem času za raziskovanje naravnih lepot Gambije in kulturnih izkušenj. Pozitiven odnos in proaktivnost bosta pripomogla k uspešni in prijetni prostovoljski izkušnji.
Kakšne materiale potrebujemo?
S seboj prinesite udobna oblačila, najbolje v naravnih barvah, ki se zlijejo z okoljem, ter trpežne pohodne čevlje. Daljnogledi so odlična dodatna oprema za opazovanje divjih živali.
Druge koristne stvari, ki bi lahko koristile ekipi parka, vključujejo: daljnoglede, pisala, zvezke, pisarniški material, komplet prve pomoči, svetilke, naglavne svetilke, nahrbtnike, zaščitna oblačila, dvostranske radijske naprave, gumijaste čevlje, pohodne čevlje, itd.
Kako izgleda prosti čas?
Popoldne in ob vikendih imate veliko prostega časa za raziskovanje dežele ali uživanje na plaži. Za naše prostovoljce pomagamo organizirati delavnice, vodene izlete, poldnevne aktivnosti in daljša raziskovanja notranjosti države. Ogromno idej za aktivnosti si lahko že vnaprej ogledate na spletni strani My Gambia, nato pa se na lokaciji skupaj dogovorimo kakšni so vaši interesi.