Kanifing General Hospital je ključna zdravstvena ustanova v Gambiji, ki služi več kot 600.000 prebivalcem in ponuja širok spekter zdravstvenih storitev. Bolnišnica se ponaša z laboratorijem, ki je ključen za diagnozo in zdravljenje številnih bolezni. Laboratorij je razdeljen na različne sekcije, vključno z biokemijskim, hematološkim, pediatričnim in mikrobiološkim laboratorijem, kjer se izvajajo pomembne analize in testi.
Biokemijski laboratorij se osredotoča na odkrivanje virusov, kot so HIV in hepatitis, ter na določanje biokemijskih parametrov, kot sta sečnina in kreatinin. Hematološki laboratorij izvaja osnovne krvne preiskave in diagnostične teste za malarijo in srpastno anemijo. Pediatrični laboratorij je specializiran za obravnavo otrok, kjer se zbirajo krvni vzorci in izvajajo hitri testi za malarijo ter merjenja krvnega sladkorja. Mikrobiološki laboratorij pa analizira bakterijske okužbe in izvaja teste za ugotavljanje urinskih in nosečniških parametrov.
Zaradi svoje široke palete storitev je laboratorij v Kanifing General Hospital ključnega pomena za zagotavljanje kakovostne zdravstvene oskrbe. Prostovoljci, ki delajo v tem laboratoriju, prispevajo k izboljšanju diagnostičnih procesov in izmenjavi znanja, kar še dodatno krepi zdravstveni sistem v tej regiji. Njihovo delo ne le da pomaga pri zdravljenju pacientov, ampak tudi omogoča prenos znanja in veščin lokalnemu osebju.
Lokacija
Kanifing General Hospital, The Gambia
Trajanje
minimalno 2 tedna, maximalno trajanje ni omejeno
Urnik
PON-PET: 8.00 - 15.00
Termini
čez celo leto razen v času Ramadana
Število prostih mest
6 na termin
Tip potovanja
skupinska odprava / prostovoljno delo / študijski obisk
Nastanitev
priporočamo nastanitev v družinski hiši
Oddaljenost od dela
10 km
Prevoz na delo
javni prevoz & hoja (2 oz 3 prestopi, cca 1h) – GMD 72 / taxi (cca 30 min) – cca. GMD 700
Koordinatorji
Gambijski koordinatorji: Amet/Buba & slovenska koordinatorka: Jasmina
Pogoji
Potrebna je izobrazba oziroma študij na področju mikrobiologije, biotehnologije, medicinske laboratorijske diagnostike, kemične tehnologije ali farmacije, analitične kemije, biomedicine. Zadostno znanje angleškega jezika je obvezno, samostojnost in prilagodljivost pa zaželena., Dodaten pogoj je zbiranje donacij, ki so namenjene bolnišnici (minimalno 250,00 eur).
Cilj projekta
Cilj prostovoljskega dela v laboratoriju je podpora lokalnemu zdravstvenemu sistemu pri izvajanju laboratorijskih preiskav, izmenjava strokovnega znanja, izboljšanje tehnik mikroskopiranja in drugih laboratorijskih preiskav ter širjenje izkušenj v diagnostiki tropskih bolezni.
Namen donacij
Donacije se uporabljajo za nakup potrebnega laboratorijskega materiala (mikroskopska stekelca, reagenti, testni lističi) ter kritje stroškov vzdrževanja laboratorijske opreme ter po potrebi, zmožnostih in presoji za ostale tekoče projekte društva ali intervencijsko pomoč
Kakšne so naloge prostovoljca?
Prostovoljci pomagajo pri laboratorijskih analizah vzorcev urina, blata in krvi. Opravljajo mikroskopske preglede, pripravljajo reagentne raztopine in sodelujejo pri analizah parazitskih okužb. Delajo v tesnem sodelovanju z lokalnim osebjem, pri čemer prispevajo k izboljšanju diagnostičnih tehnik in laboratorijskega dela.
Kako izgleda prvi dan in nadaljnji dnevi na delu?
Prvi dan vas bo v bolnišnico z javnim prevozom odpeljal naš koordinator prostovoljcev ali pa drugi prostovoljci, ki so v bolnišnici sodelovali že pred vašim prihodom.
Ob prihodu v bolnišnico vas čaka sestanek z administracijo in orientacija, nato pa vas bodo pospremili v laboratorij, da spoznate sodelavce.
Dan v laboratoriju v Kanifingu se začne z uvodnim sestankom, kjer se določijo naloge za dan. Priprava laboratorijske opreme, sterilizacija pripomočkov in priprava vzorcev so med prvimi opravili. Sledi sprejem novih vzorcev, njihova označitev in vnos podatkov v sistem. V laboratoriju se izvajajo osnovni testi, kot je centrifugiranje ali mikroskopski pregled, pogosto pod nadzorom izkušenih tehnikov. Po kosilu se nadaljuje obdelava podatkov in analiza rezultatov. Dan se zaključi s čiščenjem in pospravljanjem delovnega okolja ter pripravo za naslednji dan.
Kako se pripraviti?
Pri opravljanju prostovoljnega dela v Gambiji je pomembno upoštevati nekaj ključnih vidikov, ki lahko znatno izboljšajo izkušnjo in učinkovitost dela.
Oprema in materiali
Prostovoljci naj prinesejo svoje osebne materiale, kot so laboratorijske halje, rokavice in kemični svinčniki. Ti materiali hitro postanejo skupna lastnina in se lahko hitro izgubijo, zato je dobro, da jih prostovoljci prinesejo s seboj.
Zdravje in varnost
Pred odhodom v Gambijo je priporočljivo opraviti ustrezna cepljenja in jemati podporna zdravila. Okolje v Gambiji je bogato z mikroorganizmi, s katerimi se v domačem okolju običajno ne srečujemo, kar povečuje potrebo po previdnosti.
Kulturne razlike
Pomembno je ohraniti spoštovanje do kulturnih razlik. Laboratorijski pogoji v Gambiji so lahko drugačni od tistih, na katere so prostovoljci navajeni, saj so varnostni standardi pogosto nižji in improvizacija pogostejša. Razumevanje in prilagajanje tem razlikam je ključno za uspešno sodelovanje.
Izobraževanje in priprave
Prostovoljci naj se predhodno izobrazijo na področju, na katerem bodo delali. Prinašanje materialov, ki jih bodo potrebovali, je zelo priporočljivo, saj je lokalno pogosto težko dostopati do ustreznih laboratorijskih pripomočkov.
Kakšne materiale potrebujemo?
Ekipa bi potrebovala naslednje donacije: laboratorijske rokavice, halje, epruvete, objektna in krovna stekla, kompleti za Gramovo barvanje, Uni Dip palice, mikroskope, alkoholne flomastre, igle, razkužila za kožo in žilne preveze. Te donacije bi znatno pripomogle k izboljšanju delovnih pogojev in rezultatov laboratorijskih analiz.
Kako izgleda prosti čas?
Popoldne in ob vikendih imate veliko prostega časa za raziskovanje dežele ali uživanje na plaži. Za naše prostovoljce pomagamo organizirati delavnice, vodene izlete, poldnevne aktivnosti in daljša raziskovanja notranjosti države. Ogromno idej za aktivnosti si lahko že vnaprej ogledate na spletni strani My Gambia, nato pa se na lokaciji skupaj dogovorimo kakšni so vaši interesi.
Zgodbe prostovoljcev
Zina, Andreja in Špela
Špela, Zina in Andreja smo se odločile prostovoljno odpraviti v Gambijo, kjer smo se prijavile za delo na področju laboratorija. S svojo izobrazbo, Špela in Zina z magisterijem iz mikrobiologije ter Andreja z magisterijem iz biotehnologije, smo bile prepričane, da lahko na tem področju nudimo največjo pomoč. Naše prostovoljno delo je trajalo 3 tedne...
Maša Štebih
Za prostovoljstvo v Gambiji sem se odločila predvsem po želji, da se za trenutek ustavim v tem hitrem svetu. V svetu v katerem pozabljamo na preprostost, pristnost, ljubezen do sočloveka, toleranco... Ko sem v Gambijo odpotovala prvič nisem imela velikih pričakovanj. Želela sem se umiriti, spoznati kulturo, videti Afriko in pomagati tam, kjer so pomoči najbolj potrebni in tako sem svoj prvi obisk posvetila delu v laboratoriju ene izmed njihovih največjih bolnišnic...