Sirotišnica v Bakotehu, povezana z organizacijo SOS Village, nudi pomoč sirotam in ranljivim otrokom, ki so izgubili starše ali ne morejo živeti s svojimi družinami. Ustanova se osredotoča na zagotavljanje varnega in ljubečega okolja, kjer otroci prejemajo osnovno oskrbo, izobraževanje ter čustveno podporo.
Poseben program, znan kot Hiša novih začetkov, je namenjen oskrbi zapuščenih novorojenčkov in dojenčkov. Sirotišnica ne le zadosti takojšnjim potrebam teh otrok, temveč si prizadeva tudi za dolgoročne rešitve, ki vključujejo preprečevanje opustitve otrok in iskanje ljubečih domov. Ustanova zagotavlja medicinsko oskrbo, prehrano in čustveno podporo, kar omogoča otrokom, da se razvijajo in rastejo v spodbudnem okolju.
Lokacija
Bakoteh, The Gambia
Trajanje
minimalno 2 tedna, maximalno trajanje ni omejeno
Urnik
PON-PET: 9.00 - 13.00
Termini
čez celo leto
Število prostih mest
6 na termin
Tip potovanja
skupinska odprava / prostovoljno delo / študijski obisk
Nastanitev
priporočamo nastanitev v družinski hiši
Oddaljenost od dela
4 km
Prevoz na delo
javni prevoz & hoja (max 2 prestopa, cca 40) – GMD 48 / taxi (cca 20 min) – cca. GMD 500
Koordinatorji
Gambijski koordinatorji: Amet/Buba & slovenska koordinatorka: Jasmina
Pogoji
Delo v sirotišnici v Bakotehu zahteva dobro fizično pripravljenost, saj vključuje dvigovanje dojenčkov in igranje z otroki. Prostovoljci morajo biti v dobrem zdravstvenem stanju, imeti sposobnost prilagajanja različnim situacijam, dobre komunikacijske veščine ter visoko stopnjo empatije in sočutja. Ključno je tudi znanje o negi otrok, sposobnost dela v timu ter razumevanje in spoštovanje lokalne kulture in običajev. To delo je izjemno zahtevno, a hkrati zelo nagrajujoče, saj prostovoljci prispevajo k izboljšanju življenj otrok, ki so doživeli travmatične izkušnje. Dodaten pogoj je zbiranje donacij, ki so namenjene sirotišnici in po presoji, zmožnostih in potrebah ostalim projektom društva (minimalno 250,00 eur).
Cilj projekta
Na kratki rok je cilj prostovoljcev v sirotišnici v Bakotehu izboljšati vsakodnevno življenje otrok z neposredno podporo pri njihovih potrebah, kot so hranjenje, osebna nega in čustvena podpora. Prostovoljci si prizadevajo ustvariti prijazno in spodbudno okolje, kjer se otroci lahko igrajo, učijo in razvijajo. Pomembno je tudi predati znanje o oskrbi otrok lokalnim delavkam ter zagotoviti, da otroci prejemajo dovolj svežega zraka, kar prispeva k njihovemu fizičnemu in čustvenemu zdravju.
Namen donacij
Namen zbranih donacij je zagotoviti nujno potrebne osnovne pripomočke in sredstva za nego dojenčkov. To vključuje plenice, otroško hrano, mlečne formule, oblačila, medicinske potrebščine, higienske izdelke in igrače, ki spodbujajo razvoj. Donacije prav tako pomagajo pri kritju stroškov zdravstvene oskrbe in izboljšanju pogojev za bivanje ter prispevajo k trajnostni oskrbi otrok v varnem in podpornem okolju. Del donacij se po potrebi, zmožnostih in presoji nameni za ostale tekoče projekte društva ali intervencijsko pomoč.
Kakšne so naloge prostovoljca?
Naloge prostovoljca vključujejo skrb za dojenčke, kot so hranjenje, previjanje, crkljanje in uspavanje, ter pomoč pri vzdrževanju njihove higiene. Prostovoljci se tudi posvetijo ustvarjanju ljubečega okolja za dojenčke, ki še ne hodijo, jih peljejo na svež zrak in se z njimi igrajo, kar spodbuja njihov razvoj. Poleg neposredne nege je pomembno, da prostovoljci svoje znanje o oskrbi otrok prenesejo na lokalne delavke, s čimer zagotavljajo trajnostno oskrbo in podporo otrokom v sirotišnici.
Kako izgleda prvi dan in nadaljnji dnevi na delu?
Prvi dan vas bo v sirotišnico z javnim prevozom odpeljal naš koordinator prostovoljcev ali pa drugi prostovoljci, ki so v sirotišnici sodelovali že pred vašim prihodom.
Tipičen dan v sirotišnici poteka od 10. do 13. ure in se osredotoča na nego ter interakcijo z majhnimi otroki, ki večinoma še ne znajo hoditi. Prostovoljci skrbijo za previjanje in hranjenje dojenčkov, kar vključuje zagotavljanje njihove higiene in udobja. Nato organizirajo preproste aktivnosti, kot so petje, igranje s plišastimi igračami in branje zgodb, ki spodbujajo čustveni in fizični razvoj otrok. Na koncu dneva prostovoljci poskrbijo, da so dojenčki udobno nameščeni in pripravljeni na počitek, ter ustvarjajo ljubeče in varno okolje za njihov razvoj.
Kako se pripraviti?
Pomembno je pridobiti osnovno znanje o negi dojenčkov, vključno z veščinami, kot so previjanje, hranjenje, uspavanje in pomirjanje. Udeležba na delavnicah ali tečajih o otrokovem razvoju, zdravstveni oskrbi in osnovni prvi pomoči lahko močno pripomore k vaši pripravljenosti.
Razvijajte čustveno inteligenco in potrpljenje, saj boste delali z ranljivimi otroki, ki morda potrebujejo dodatno pozornost in ljubezen. Pomembno je tudi, da se seznanite s kulturnimi in družbenimi vidiki skupnosti, v kateri boste delali, saj to omogoča boljše razumevanje in komunikacijo z otroki in lokalnim osebjem.
Upoštevajte, da boste morali tudi obvladovati morebitne izzive, kot so jezikovne ovire in pomanjkanje virov, zato je dobro, da ste fleksibilni in odprti za učenje.
Kakšne materiale potrebujemo?
Najbolj koristne donacije vključujejo higienske pripomočke, kot so pleničke, mila in vlažni robčki za osebno nego. Prav tako so potrebna oblačila za novorojenčke in dojenčke, ter igrače, ki so primerne za dojenčke, da spodbujajo njihovo čustveno in fizično razvoj. Medicinske potrebščine, kot so zdravila za dojenčke in oprema za nego, so prav tako ključne, pa tudi finančne donacije, ki omogočajo oskrbo in podporo teh najmlajših otrok.
Kako izgleda prosti čas?
Popoldne in ob vikendih imate veliko prostega časa za raziskovanje dežele ali uživanje na plaži. Za naše prostovoljce pomagamo organizirati delavnice, vodene izlete, poldnevne aktivnosti in daljša raziskovanja notranjosti države. Ogromno idej za aktivnosti si lahko že vnaprej ogledate na spletni strani My Gambia, nato pa se na lokaciji skupaj dogovorimo kakšni so vaši interesi.
Zgodbe prostovoljcev
Taja Berič
V septembru sem se podala na posebno potovanje v Gambijo, kjer sem kot prostovoljka delala v sirotišnici in šoli v sklopu organizacije Volunteer Trails. Moj cilj je bil preprost – pomagati otrokom in prispevati k njihovi vsakodnevni oskrbi ter izobraževanju. A realnost, ki me je pričakala, je bila vse prej kot preprosta. Pustila je globok pečat na meni in verjamem, da sem tudi jaz pustila vsaj majhen pečat na življenjih otrok, ki sem jih srečala...